Plynovky - řešení bez zbrojáku!
Efektivní zbraň pro sebeobranu můžete mít i bez zbrojáku. Mluvíme o plynovkách. Panuje o nich spousta mýtů, ale jedno je jisté - ve vycvičených rukou odvedou dobrou službu!
Chcete si udělat zbroják? Máte smůlu. Po dobu nouzového stavu jsou zkoušky zrušené. Ale pokud potřebujete zbraň pro osobní ochranu, odvede i plynovka dobrou službu. Můžete si ji koupit volně od 18 let a útočníka s ní spolehlivě odrovnáte. Ale jak taková plynovka vlastně funguje? A co dovede?
Co to je a co umí?
Plynovky jsou zbraně konstruované pro speciální střelivo, které neobsahuje projektil. K mání jsou akustické (blank) náboje, a pak celá řada nábojů s dráždivými látkami - slzné (CS), pepřové (PV, PV-S) nebo nervově paralyzující (CN). Ve zbrani je vhodné je kombinovat. Například pepřové náboje totiž dobře působí třeba na útočícího psa, ale na zfetovaného člověka nezaberou. Náboje s nervově paralyzující látkou jsou na tom přesně naopak. Klasické ostré náboje naopak z plynových zbraní střílet nejde. V hlavni mají přepážku a nejsou ani konstruované pro výkon ostrého náboje.
A jak vypadá ten účinek? Efektně! U nejoblíbenějšího střeliva typu PV-S (pepřové se zvýšenou dávkou dráždivé látky) začnou po zasažení útočníkovi silně slzet oči, má problémy s dechem, kašle, je mu nevolno a někdy dojde i k uvolnění svěračů. Zvuk výstřelu navíc působí sám o sobě odstrašujícím dojmem a nejspíše přiláká pozornost okolí. Ale pozor! Plynovka má účinný dostřel pouze asi 4 metry, tak s tím při obraně počítejte.
Jakou vybrat?
Nevíte si rady s výběrem? Rádi poradíme! Jako první se musíte rozhodnout, jestli pistoli nebo revolver. Každé provedení má výhody a nevýhody:
- revolver je spolehlivější
- pistole má vyšší dostřel, protože při výstřelu nedochází k úniku plynu mezi hlavní a válcem
- revolver bývá menší
- pistole má zpravidla zásobník s vyšší kapacitou
My se přikláníme spíše k pistolím, a to vzhledem k jejich praktickým rozměrům a odstrašujícímu účinku. Ale pozor! Můžete narazit na útočníka, který bude ozbrojený ostrou zbraní. V Česku to není tolik pravděpodobné, ale může se to stát. Zbraň proto nevytahujte dřív, než bude útočník nadostřel, a po vytažení buďte připraveni ji okamžitě použít.
Oblíbené modely
Pro každodenní nošení se hodí kompakty. Doporučujeme pistoli Bruni MiniGAP, kvalitní a velmi realistickou kopii Glocku 30. Kdo by raději něco elegantnějšího, může sáhnout po pistoli Ekol Special 99, kopii italské pistole Beretta 84 Cheetah. A ve hře je také Bruni NEW Police, navržená podle legendárního Waltheru PPK.
Na doma, proti různým neřádům lezoucím přes plot, se naopak hodí velká fullsize pistole. Doporučujeme Bruni GAP, realistickou kopii Glocku 17, a nebo Ekol Firat 92, kopii oblíbené Beretty 92 FS. V kritické chvíli se na ně budete moct spolehnout.
A spolehnout se můžete taky na to, že tu pro vás budeme dál. Už jste si u nás mohli přečíst o české perkusní pistoli Detonics Gladiator, a příště vám nabídneme zase tip na výlet do divokého kaňonu Dyje.
V naší sérií článku "VŽDY PŘIPRAVENI" jste se také mohli dozvědět o základních pravidlech v současné krizi a to, jaké zásoby si připravit. Celé články si můžete přečíst klepnutím na jeden z následujících obrázků.